вторник, 29 марта 2016 г.

Англійська мова: "Пори року. Погода"

Підготувала: Стецюн Н.С.
Коротка анотація
Дана методична розробка вміщує досвід викладача англійської мови по проведенню уроку, на якому здійснюється активізація пізнавальної діяльності учнів шляхом впровадження інноваційних форм та методів навчання через роботу в групах та інформаційно-комунікативні технології. Інтерактивні вправи сприяють активізації мовленнєвих процесів учнів, розвитку творчих здібностей особистості, робота в групах забезпечує безперервну взаємодію учнів між собою або з вчителем. Інформаційно-комунікаційні технології допомагають підвищити мотивацію щодо вивчення іноземної мови, зацікавити учнів у вживанні англійської мови у повсякденному сучасному спілкуванні.
Вступ
Програма модернізації освіти ставить завдання змінювати форми і методи викладання англійської мови, використовуючи сучасні інтерактивні та інформаційні технології. Використання вищезазначених технологій у навчальному процесі впливає на зростання ефективності засвоєння матеріалу, активізує розумову діяльність учнів, розвиває їх творчі здібності.
У даній методичній розробці вміщено досвід по методиці проведення уроку з використанням інформаційно-комунікативних технологій та інтерактивних вправ, де робиться акцент на ефективності засвоєння навчального матеріалу завдяки роботі учнів в малих групах.
Презентація – ознайомлення з основними положеннями нового матеріалу, створення умов для самостійного пошуку закономірностей інформації. При проведенні цього уроку головними особливостями діяльності учнів є сприйняття та часткове осмислення нового або самостійне здобуття знань.
Одним із пріоритетних завдань для викладача англійської мови є ряд методів, що зможуть вивести учня на рівень продукування мовленнєвої діяльності.
Групова робота спрямована на опрацювання конкретної теми і розв’язання проблеми, але кожен учень має свою особисту думку, яка є правильною. Метод групової роботи спрямований на розвиток навичок співробітництва і діалогового спілкування в колективі, передбачає поєднання індивідуальної самостійної роботи з обговоренням дискусійних питань.
Свою місію викладача під час уроку бачу в тому, щоб бути поруч, допомагати, спрямовувати, консультувати, підтримувати бажання пізнавати і творити.
Урок із застосуванням інтерактивних вправ та інформаційно-комунікаційних технологій спонукає викладача до саморозвитку, підвищує його фаховий рівень, сприяє тому, щоб зробити процес навчання цікавим, щоб залучити до роботи кожного учня, тим самим розвиваючи інтелектуальні і творчі здібності, навички учнів самостійно мислити, аналізувати, робити вибір, висловлювати й обстоювати власні думки.
Тема року: Пори року. Погода
Мета уроку:
Навчальна - ознайомити учнів з новим лексичним матеріалом і відпрацювати його в серії вправ, стимулювати усне мовлення учнів, удосконалювати навички аудіювання, продовжувати навчання роботі в групах, практикувати вживання різних типів питальних речень;
Розвивальна - розвивати пізнавальний інтерес учнів; пам’ять, мовленнєву здогадку, логічне мислення;
Виховна - виховувати культуру спілкування, інтерес до вивчення англійської мови.
Методична - впровадження інноваційних форм та методів навчання шляхом роботи в групах.
Обладнання: роздатковий матеріал для учнів, мультимедійний комплекс(екран, проектор, ноутбук),презентація “Seasons, weather”, плакат “Weather Forecast”.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1. Організаційний момент, привітання, мотивація
2. Визначення теми уроку, постановка целей і задач уроку, об’єднання в групи
3. Мовленнєва вправа на активізацію лексики «Снігова куля»
4. Фонетична розминка: вправа Jazz Chant “How the weather today?”
ІІ. Основна частина уроку
5. Актуалізація та ознайомлення учнів з новим лексичним матеріалом через серію вправ:
а) Вправа «Обери потрібні слова»
б) Вправа «Доповни речення»
в) Командна гра «What season is it?» (актуалізація граматичного матеріалу – типи питальних речень)
г) Етап аудіювання “Weather
д) Вправа «True or False» на розуміння прослуханого
ІІІ. Заключна частина уроку
6. Закріплення вивченого матеріалу вправа «Хто швидше?» “Who is Faster?”
7. Домашнє завдання
8. Рефлексія “Weather Forecast”.
9. Підведення підсумків.
Тема року: Пори року. Погода
Мета уроку:
Навчальна - ознайомити учнів з новим лексичним матеріалом і відпрацювати його в серії вправ, стимулювати усне мовлення учнів, удосконалювати навички аудіювання, продовжувати навчання роботі в групах, практикувати вживання різних типів питальних речень;
Розвивальна - розвивати пізнавальний інтерес учнів; пам’ять, мовленнєву здогадку, логічне мислення;
Виховна - виховувати культуру спілкування, інтерес до вивчення англійської мови.
Методична - впровадження інноваційних форм та методів навчання шляхом роботи в групах.
Обладнання: роздатковий матеріал для учнів, мультимедійний комплекс(екран, проектор, ноутбук),презентація “Seasons, weather”, плакат “Weather Forecast”.
Тип уроку: засвоєння нових знань

Хід уроку.
Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
Ø    Привітання і повідомлення теми та мети уроку.
Good morning pupils. I am very glad to see you. I am happy that nobody is ill!
It’s lovely morning, isn’t it? What kind of day is it today? What kind of day it was yesterday? What kind of day do you think it’ll be tomorrow? What has the weather been like lately?
When two Englishmen meet, their first words will be about weather. Of course, the weather is the most popular subject to talk about not only in England but in Ukraine too. Today at the lesson we shall talk about the weather in different seasons of the year, listen to the people talking about weather, discuss it and do the tasks. So, our topic is called “Seasons and the weather”.
In order to make our lesson more interesting today I suggest you to choose a card-motivator and to unite into four groups according to four seasons in the year.
Ok, thank you. Now we have four teams and let’s present them with the help of poems.
I’ll read the poems about different seasons and you have to react when you hear something connected with the season that is on your card.
Autumn
This is the season when fruit is sweet
This is the season when schools friends meet
This is the season when mornings are dark
And birds do not sing in the wood and the park.

Spring
Spring – the season of delight
Apple blossoms – pink and white
Welcome spring with all your joys
For merry girls and merry boys

Summer
Woods are green, the sun is bright,
And the wind is warm and light
I can bathe and play, and run.
Summer holidays are fun.

Winter 
This is the season when children ski;
And Father Frost brings the bright
New Year tree
It is winter, it is cold, Father Frost is very old.
But he is always full of joy
and glad to give me a nice toy.

Ø                     Уведення в іншомовну атмосферу.
Вправа «Снігова куля»Snowball (слова з теми пори року,погода)
(Активізація лексики за темою «Пори року. Погода»)
I propose you to name the words that deal with seasons, weather or when you hear the word “WEATHER”, what do you associate with it?
Thank you very much for your activity!
Ø  Фонетична зарядка
Слухання та виконання Jazz Chant “How the weather today?
And now let’s work a little bit on improving your pronunciation.

How is the weather today?
Clap, Clap, Clap
How is the weather today?
Clap, Clap, Clap
It’s raining, It’s raining
I am wet today!
How is the weather today?
Clap, Clap, Clap
How is the weather today?
Clap, Clap, Clap
It’s sunny, It’s sunny,
I am hot today!
How is the weather today?
Clap, Clap, Clap
How is the weather today?
Clap, Clap, Clap
It’s snowing, It’s snowing
I am cold today!
How is the weather today?
Clap, Clap, Clap
How is the weather today?
Clap, Clap, Clap
It’s windy, It’s windy
My hair is a mess today!
How is the weather today?
Clap, Clap, Clap
How is the weather today?
Clap, Clap, Clap
It’s stormy, It’s stormy
I am scared today!

ІІ. Основна частина уроку.  THE Main part of the lesson.
Ø    Введення нової лексики та закріплення вивченої.
Вправа «Обери потрібне»
Учні в групах опрацьовують слова, виписуючи відповідні слова для своєї пори року, та кожна група презентує свій список слів.

1. Weather forecast
(flash of) lightning, blizzard, cloud, drought, fog, frost, heat,  hurricane, ice , mist, rain, scattered showers, shower, snow,  storm, sunny intervals, sunny spell , thunder, thunderstorm, wind, a rainfall, a snowfall, hail, rainbow, icy sheet, breeze, strong wind, to drizzle, Indian summer , to freeze, an icicle, thaw, flood
2. Adjectives to describe the weather
Chilly, clear, cloudy, cold,  cool, dry, foggy, frosty, hot, icy, misty, rainy, snowy, stormy, sunny, warm, wet, windy, slippery, sloppy, gloomy, cloudless.


Ø                     Вправа «Доповни речення»
1.     It was my day-off yesterday. It was very cold/sunny in the morning. And my friends and I went to play in the outside.
2.     It was warm. But soon many dark clouds/birds appeared in the sky.
3.     It was hot/windy and rainy/ snowy. We ran home quickly.
4.     But after dinner the weather changed again. There were no sun/clouds in the sky. It wasn't raining/snowing. It was sunny/gloomy again.

Ø    Teamwork. Гра “Guess what season is it?Speaking.
Зараз я пропоную вам пограти в командну гру «Відгадай, яка пора року?». Але перш, ніж ми почнемо, нам потрібно згадати інформацію про типи питальних речень, щоб вправно ставити запитання своїм опонентам.
Актуалізація граматики «Типи питальних речень».
         1. Загальне запитання (General Questions)
Допоміжне дієслово + підмет + смислове дієслово + додаток
Do you like summer?     Yes, I do/ No, I don’t
         2. Спеціальне запитання (Special Questions)
Питальне слово + допоміжне дієслово + підмет + смислове дієслово + додаток
How do you like to spend your free time in winter? I like to skate.
         3. Альтернативне запитання (Alternative Questions)
Альтернативне питання передбачає два чи більше варіанти вибору за допомогою використання слова or. Порядок слів в такому питанні є таким же, як і в загальному.
Does she like spring or autumn? She likes spring.
·       4. Розділове запитання (Disjunctive Questions)
Розділові запитання являють собою стверджувальне чи заперечне розповідне речення, до якого приєднане коротке загальне запитання, що складається із займенника, що замінює підмет, і того допоміжного чи модального дієслова, яке входить до складу присудка розповідного речення.
She likes sunny and warm weather, doesn’t she?
It doesn’t snow in summer, does it?
А тепер, кожна команда отримує картки з описом однієї пори року. Команди мають опрацювати свій текст,приготувати запитання для інших команд, потім презентувати свою пору року, відповідаючи на питання представників інших команд, які намагаються здогадатись, яка це пора року. Перемагає та команда, яка перша дала правильну відповідь.
Зразки питань:
1.     Are the days long or short?
2.     Do the birds come back from the South or fly away?
3.     What is the weather like?
4.     Is it warm or cool?    Is it cold or hot?
5.     What can we see in the parks and squares?
6.     Are there leaves in the trees?
7.     What colour are they?
8.     Do they fall from the trees?
9.     Does it rain or snow?
10. Are there clouds in the sky?
11. What colour is the sky?
12. What clothes do people wear?
13.  Are there fruit and vegetables?
14. Can children bathe in the river or swim in the sea?
15.  Do children ski, skate or sledge?
Тексти для команд.
Spring.
Spring comes after winter. March, April and May are spring months. In spring the days are long and the nights are short. The birds come back from the South. In March it sometimes snows but in the South we can see the green leaves in the trees and the first flower in the fields. In April and May it is warm. The weather is fine. The sun shines brightly in the blue sky. We can see many beautiful flowers in the parks, gardens and squares. In spring people do not wear warm coats and hats.
Summer.
Summer comes after spring. June, July and August are summer months. In summer the weather is fine. The sun shines brightly in the blue sky. It is hot. The trees are green. The flowers in the parks and garden are white, yellow, blue and red. The days in summer are long and nights are short. In summer people usually wear summer suits and dresses. All the children like summer very much because they have they the longest holidays. In hot summer days they can bathe in the river or in the sea and lie in the sun.
Autumn.
Autumn comes after summer. September, October and November are autumn months. It is cool in autumn. The weather sometimes isn’t fine. The sky is grey. There are clouds in the sky. It often rains and the wind blows. The leaves in the trees are yellow and red. They fall from the trees. The days in autumn are short and it often rains. There is much fruit and vegetables in autumn.
Winter.
Winter comes after autumn. December, January and February are winter months. In winter the weather is frosty. It is very cold. It often snows. There are no leaves in the trees. The streets, the trees and the fields are white with snow. The days are short and the nights are long.  In winter people usually wear warm coats and hats. In January children have their winter holidays. In frosty snow weather we can see many children in the parks, gardens and stating rinks. The ski, skate, sledge, play snowballs and make snowmen. Winter is a very nice season. Many people like winter very much.
Ø    Аудіювання Listening. Weather.
Ø    Pre-listening tasks
Match the words with theirs definitions (З’єднайте слова з їх визначеннями)
Match the pairs
partly cloudy
very strong winds or maybe a thunderstorm
to do some packing
measuring of the temperature
severe weather
the size of measuring temperature
overcast
there are some clouds and some blue sky
Celsius, Fahrenheit
this tells us what the weather will be like tomorrow, we can watch it on TV or listen on the radio
weather forecast
only clouds and no blue sky
degrees
putting some necessary things together
The keys:
Partly cloudy - there are some clouds and some blue sky.
To do some packing - putting some necessary things together
Severe weather - very strong winds or maybe a thunderstorm.
Overcast - only clouds and no blue sky.
Celsius, Fahrenheit - measuring of the temperature.
Weather forecast - this tells us what the weather will be like tomorrow, we can watch it on TV or listen on the radio.
Degrees - the size of measuring temperature.
Ø  Post listening task
Read the sentences and decide if they true or false.
1.     Two friends are chatting on the Internet. (False)
2.     Jessica is from Los Angeles and Adam lives in Shanghai. (True)
3.     This afternoon Jessica is going to do some shopping. (False)
4.     It’s going to be cooler and surely rainier in Shanghai than in Los Angeles. (True)
5.     According for the local weather forecast it’s going to be partly cloudy and rainy this week in Shanghai. (True)
6.     They had some severe weather in Shanghai last week. (False)
7.     They’re going to have great time anyway.(True)
III.Заключна частина уроку
Ø                     Закріплення вивченого матеріалу
Вправа «Хто швидше?» “Who is Faster?”
Визначте тип запитання та дайте відповідь.
1.     What is your favourite season?
2.     Is autumn a rainy season?
3.     What is the weather like in late September?
4.     What winter kinds of sports do you prefer?
5.     Which is the coldest month of the year?
6.     When does nature awakens from its long winter sleep?
7.     Do you like summer or spring?
8.     Summer is a great season, isn’t it?
Ø                     Домашнє завдання. Home task
Your home task is to make up a presentation of your team’s season. You have to prepare it working in a group.
Ø                     Рефлексія “Weather forecast of our lesson”
На початку уроку ви отримали картку - мотиватор, за якою об’єднувались у групи, зараз я пропоную вам за допомогою цієї картки скласти прогноз погоди нашого уроку. Спробуйте співставити опис погоди на вашій картці із тим чи іншим видом роботи на сьогоднішньому уроці.
Ø                     Оцінювання
Викладач пропонує всім учням заповнити картку взаємооцінювання, за результатами яких, всі отримають оцінки на наступному уроці, і відзначає найактивніших в кожній групі.
Висновки
Дана методика проведення уроку англійської мови з використанням ІКТ та інтерактивних технологій, що відпрацьовуються в малих учнівських групах, може успішно застосовуватися викладачами іноземних мов. Важливим є саме методика групової роботи, що активізує інтелектуальні та емоційні аспекти особистості учня. Урок спрямований на розвиток навичок співробітництва та ділового спілкування в групах. Характерним є метод групового дослідження, який дає можливість учням вивчати навчальний матеріал з теми для подальшої мовної комунікації. Учні самостійно добувають інформацію, систематизують, узагальнюють та використовують в діалогічному та монологічному мовленні, що є кінцевим результатом вивчення теми. Інформаційно-комунікаційні технології дозволяють суттєво зекономити час на уроці, зробити навчальний процес цікавим та жвавим.
  
Використана література
1.     Бондарь М. В., Карась Л.В. Англійська мова. 9 клас.  Плани-конспекти уроків. Харків. Видавництво «Ранок» «Веста» 2001.
2.     Плахотнік В. М., Мартинова  Р.Ю. Англійска мова 8 клас. Київ, Освіта,2001.
3.     Сірик Т.Л., Сірик С. В. English 8 (4). Видавництво «СТЛ-книга» Полтава, 2008.
4.     Крамаренко Л.В. Збірник текстів для аудіювання в 5-11 класах загальноосвітніх шкіл. Харків. Видавництво «Ранок» «Веста» 2003.
5.     Reference Guide for the Teacher of English.Київ. «Редакції загально педагогічних газет» 2004.
6.     Цуперяк, Т. В. Seasons [Text] / Т.В. Цуперяк // Англійська мова та література. - 2007. - № 4. - С. 29-31
7.     Kovaliova, Liudmyla Let's Talk About Autumn [Text] / Liudmyla Kovaliova // English language & culture. Weekly. - 2006. - № 41. - С. 8-9

Додаток 1
Vocabulary list
1. Weather forecast
(flash of) lightning, blizzard, cloud, drought, fog, frost, heat,  hurricane, ice , mist, rain, scattered showers, shower, snow, storm, sunny intervals, sunny spell , thunder, thunderstorm, wind, a rainfall, a snowfall, hail, rainbow, icy sheet, breeze, strong wind, to drizzle, Indian summer , to freeze, an icicle, thaw, flood
2. Adjectives to describe the weather
Chilly, clear, cloudy, cold,  cool, dry, foggy, frosty, hot, icy, misty, rainy, snowy, stormy, sunny, warm, wet, windy, slippery, sloppy, gloomy, cloudless.
  
Додаток 2
Тексти для команд
Spring.
Spring comes after winter. March, April and May are spring months. In spring the days are long and the nights are short. The birds come back from the South. In March it sometimes snows but in the South we can see the green leaves in the trees and the first flower in the fields. In April and May it is warm. The weather is fine. The sun shines brightly in the blue sky. We can see many beautiful flowers in the parks, gardens and squares. In spring people do not wear warm coats and hats.

Summer.
Summer comes after spring. June, July and August are summer months. In summer the weather is fine. The sun shines brightly in the blue sky. It is hot. The trees are green. The flowers in the parks and garden are white, yellow, blue and red. The days in summer are long and nights are short. In summer people usually wear summer suits and dresses. All the children like summer very much because they have they the longest holidays. In hot summer days they can bathe in the river or in the sea and lie in the sun.

Autumn.
Autumn comes after summer. September, October and November are autumn months. It is cool in autumn. The weather sometimes isn’t fine. The sky is grey. There are clouds in the sky. It often rains and the wind blows. The leaves in the trees are yellow and red. They fall from the trees. The days in autumn are short and it often rains. There is much fruit and vegetables in autumn.

Winter.
Winter comes after autumn. December, January and February are winter months. In winter the weather is frosty. It is very cold. It often snows. There are no leaves in the trees. The streets, the trees and the fields are white with snow. The days are short and the nights are long.  In winter people usually wear warm coats and hats. In January children have their winter holidays. In frosty snow weather we can see many children in the parks, gardens and stating rinks. The ski, skate, sledge, play snowballs and make snowmen. Winter is a very nice season. Many people like winter very much.
Додаток 3

Картка взаємооцінювання роботи в групі
Прізвище та ім’я учня _______________________________________________
Критерії оцінювання
Самооцінка
Оцінка членів групи
Бали, виставлені викладачем
Співпрацюючи з іншими, додержувала правил спілкування







Працювала над завданнями уроку







Залучала до співпраці інших











Додаток 4
Мотиваційно-рефлексійні картки
After rain or cloud comes fair weather!
(Після негоди завжди приходить прояснення)
http://www.99hdwallpaper.com/beautiful/wallpapers/beautiful-nature-wallpaper-for-mobile.jpg
If there were no clouds, we should not enjoy the sun!
(Якби не було хмар, ми б не любили сонця)
http://tlt.everest-holding.ru/data/files/6.jpg
After rain or cloud comes fair weather!
(Після негоди завжди приходить прояснення)
http://www.99hdwallpaper.com/beautiful/wallpapers/beautiful-nature-wallpaper-for-mobile.jpg
If there were no clouds, we should not enjoy the sun!
(Якби не було хмар, ми б не любили сонця)
http://tlt.everest-holding.ru/data/files/6.jpg
After rain or cloud comes fair weather!
(Після негоди завжди приходить прояснення)
http://www.99hdwallpaper.com/beautiful/wallpapers/beautiful-nature-wallpaper-for-mobile.jpg

If there were no clouds, we should not enjoy the sun!
(Якби не було хмар, ми б не любили сонця)
http://tlt.everest-holding.ru/data/files/6.jpg










This day is fine, with sunny spells all over the country!







It’s wet and windy in the north!






There are some clouds during the afternoon!







It’s bright sunshine in the morning!





It’s cool but sunny!






It’ a wet rainy day!

Комментариев нет:

Отправить комментарий